Забранено ли е да се греши?
Още от малки сме научени, че да се греши е лошо.Грешките показват, че не си успял да се справиш с нещо, защото не си го разбрал или просто не го можеш. Независимо от причината грешката си остава грешка – знак, че някъде и в нещо си се провалил, че нещо не е наред.
Когато през тази нагласа погледнем поведението на собственото си дете, никак не е чудно, че всяка една негова “грешка” създава у нас неясно напрежение и си задаваме въпросите:
Обикновено след бурята от емоции при всяко ново наказание подсъзнанието на децата разбира, че “грешките” са НЕДОПУСТИМИ. Допускайки обаче емоциите ни да вземат връх ние предизвикваме такива и у самите деца, а зад техния емоционален фон започват да се оформят няколко основни тенденции.
Търсене на оправдание – детето не може да продължи да живее с негативния образ за себе си, създаден му от родителската реакция. Затова трябва да намали емоционалното напрежение и да свали товара от плещите си като си търси оправдание за извършеното от него действие.
Защо грешките са забранени?
Няма родител на този свят, който да не иска най – доброто за децата си. Затова в повечето случаи стремежът към съвършенство по отношение на тях е доста силен. Но когато си сложим очилата на съвършенството, пред очите ни постоянно е въпросът “Това достатъчно добро ли е или не?”. По принцип отговорът е “НЕ”, защото нещата никога не се случват по начина, по който си представяме, че трябва да станат.
Мнението на специалистите:
Според психолозите критичното отношение на родителите към допуснатите грешки или постоянното предпазване на децата от грешки задават модел на поведение, затворен в категориите “победител – губещ”. Постепенно детето се научава да оценя чрез тази скала не само себе си, но и всичко което се случва около него. То подрежда света в рамките на няколко основни ценностни постулата:
ГРЕШКАТА Е ВЪЗМОЖНОСТ
Както и да ви се струва, това е самата истина. Грешката е възможност не само за детето, но и за родителите. Тя всъщност не е знак за провал, а естествен етап съпровождащ процеса на развитие. Човекът е единственото живо същество, което притежава способността да се учи от своите грешки и да ги превърне в знание.
Какво е дисциплина?
Дисциплината е неформално обучение или процес на социализиране, който ръководи децата в начините на поведение, подходящ за изискванията на обществото. Той включва личния пример на родителите, практика, възприемчивост, инструкции, помощ, разкриване на преимуществата и делегиране на права.
ОСНОВНА ЦЕЛ:
НЯКОИ ВОДЕЩИ ПРИНЦИПИ:
Никакви готови правила няма да решат проблемите. Няма измислени формули за отглеждане на гении. Всяко дете реагира различно на предизвикателствата пред които е изправено. Въпреки това има някои общи правила, които може да са Ви от полза.
Трябва да сте убедени в способността си да отсъждате и решавате. Можете да се посъветвате и да получите помощ от специалисти в областта на детското възпитание, но все пак Вие сте този, който ще прилага на практика дадените идеи.
Помнете, че всяко дете и всяка ситуация в семейството са уникални!